Norveç’te benzinli ve dizel araçlar yasaklanıyormuş

Biz daha otomobil üretecek bir babayiğit ararken adamlar elektrikli otomobil kullanımı yaygınlaştırmak amacıyla hali hazırdaki desteklerinin yanında (birtakım vergi muafiyetleri, park ücreti muafiyetleri, ücretsiz gişeler, tünel ve köprüler, ücretsiz şarj istasyonları) birde fosil yakıtlı araçları yasaklıyorlar. Uygulamaya 2030 yılında geçilmesi planlanıyor ve piyasaya yeni çıkan otomobilleri kapsayacak.

elektrikli-otomobil

Okuduğum yorumlara göre Norveç’te elektrikli araç kullanımı yaygınmış, hemen her yerde şarj istasyonu mevcut ve Tesla’nın en çok araç satışı abd’den sonra Norveç’e.

Bu arada Norveç, ismini doğaya saygısıyla medyada çokça duyduğum, geri dönüşüm yapmak için kendi pisliğini bitirip başka ülkelerden çöp ithal eden bir ülke. Avrupa’nın en büyük petrol ve doğal gaz üreticisinin fosil yakıt ihraç edip, kullanmaması bazılarınca uyuşturucu satıp kullanmamaya benzetilse de ikisi aynı şey değil.

Bu olay üzerine aklıma Fatih Sultan Mehmet’in “Bizim gücümüzün ulaştığı yerlere, onların hayalleri dahi ulaşamaz..” sözü geldi.

Ne diyelim, esasen diyecek bir şey yok, çok çalışmamız lazım çoooook…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.